Jak si ušetřit čas a práci při vytváření nových webů

Běžná situace webového vývojáře je málo času na hodně práce. Proto je potřeba ušetřit čas kde se dá.

Jak na to?

Nejlépe se čas šetří na činnostech, které člověk provádí pravidelně. Jednu z takových činností webový vývojář dělá při každém novém projektu.

Ptáte se, co to je? Jde o přípravné práce. Připravit si aktuální verzi WordPressu, nainstalovat obvyklé pluginy (Contact Form 7, SEO plugin, WPML Multilingual CMS, WP Migrate DB a mnoho dalších.). Tohle může zabrat 30 minut, ale třeba i hodinu. Toto je ale už čas, který může vývojář věnovat už samotnému vývoji nebo úpravě zakoupené/dodané šablony.

Jak si tedy můžeme část této práce ušetřit? Není to nic složitého ani světoborného. Stačí si jen vytvořit tzv. skeleton. Ne nelekejte se, tento kostlivec ve skříni (v GITu) je hodný a ochotně vám pomůže vždy, když začnete stavět nový web.

Je sice pravda, že s vytvářením takového WordPressového skeletonu strávíte nějakou tu hodinku a pak ještě musíte čas od času provést aktualizace pluginů a WordPressu samotného. Tuto činnost ale děláte jen jednou a na jednom místě.

Když máme nachystaný a aktualizovaný WordPressový skeleton, dělí nás již jen jedno kliknutí od toho, abychom měli měli připravený náš nový projekt. Stačí si jen FORKnout repozitář 😉.

Pluginy

Podívejme se na několik pluginů, které používáme při tvorbě webů.

Advanced Custom Fields Pro

Jak už název pluginu sám o sobě napovídá tento plugin vám umožní přidat k příspěvkům a stránkám další pole pro zadání textů, obrázků, galerií, přidání propojení s dalšími příspěvky nebo stránkamai. Prostě vám dává více možností, přidání obsahu daného příspěvku nebo stránky. Například pokud je šablona dané stránky nastavena tak, že se na ní mají zobrazit dva konkrétní příspěvky, které si uživatel sám vybere, tento plugin vám umožní jednoduchým a uživatelsky přívětivým způsobem tyto dva příspěvky vybrat přímo v administraci.

Contact Form 7

Není nic neobvyklého, že je na webu jeden nebo více formulářů, ať už kontaktních nebo jiných. Díky tomuto pluginu máme možnost veškeré formuláře spravovat a upravovat přímo v administraci.

Redirection

Pokud vytváříme novou verzi již stávajícího webu byla by škoda přijít o již zaindexované prolinky na adresy na starém webu jen kvůli tomu, že se nám změnila struktura adres podstránek. Plugin Redirection umožňuje snad zvolit přesměrování z původní adresy na novou namísto toho, aby se uživateli zobrazila chybová hláška.

WP Migrate DB

Vyexportovat a přenést databázi z vývojového prostředí na ostrý server není nic složitého. Tento plugin nám ale pomáhá v případě tím, že při exportování databáze projde její obsah a nahradí lokální odkazy novými odkazy s ostrou doménou.

WPML Multilingual CMS

Udělat jednojazyčný web není žádný problém, ten nastává ale ve chvíli, kdy chceme dva a více jazyků. Naštěstí WMPL za nás vyřeší v podstatě vše, co se překladů týče. Od správy překladů všech stránek a příspěvků, přes správu meníček až po překlady textů dalších pluginů, které máme na webu použity.